Konkurs Mat-Myszka w Marcinkowicach. Kreatywne warsztaty z robotami Jimu.

6 years ago by in konkurs, Mat-Myszka, Nowości

11 maja w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbył się gminny konkurs matematyczno-informatyczny. W pojedynku z królową nauk oraz nowymi technologiami stanęli uczniowie klas trzecich szkół podstawowych. Pomysłodawcą oraz głównym koordynatorem konkursu była Pani Katarzyna Borodzenia – nauczycielka ze Szkoły w Marcinkowicach, pełna pozytywnej energii do działania. Radosna, z wielką pasją angażuje się w swoją pracę. Zdecydowanie takich nauczycieli nam brakuje – o innowacyjnym podejściu do nauczania oraz nowych technologii (Pani Kasia prowadzi własnego bloga). Dzięki jej pomysłowości oraz zaangażowaniu zostaliśmy zaproszeni, aby po zakończeniu konkursu przeprowadzić z dziećmi warsztaty z programowania robotów. W warsztatach wzięli udział uczniowie i uczennice ze Szkół Podstawowych w: Marcinkowicach, Bystrzycy, Chwalibożycach, Osieku oraz Ścinawie Polskiej. Wszystkie dzieci były zachwycone, byliśmy pod wrażeniem jak szybko uczą się programować. W warsztatach wykorzystaliśmy serię robotów ,,Jimu”, które są atrakcyjną zabawką dla dzieci oraz idealnym narzędziem do nauki programowania.

IMG_3496-1024x683 | konkurs, Mat-Myszka, Nowości |

Warsztaty z Jimu Robot w ramach konkursu Mat-Myszka – wprowadzenie.

O tej atrakcyjności nie mówią jedynie nasze doświadczenia. Jimu Robot został wybrany zabawką roku 2017 przez portal zabawkowicz.pl– więcej informacji o Jimu oraz konkursie już wkrótce na naszej stronie.

Podczas warsztatów dzieci uczyły się jak kontrolować podstawowe ruchy robota, następnie jak układać gotowe czynności w sekwencje zdarzeń. Później nadszedł czas na stworzenie własnych programów. Świetnie poradziły sobie z tym wyzwaniem – same określając zakresy, czas trwania, prędkość ruchów. Mieliśmy małe obawy, czy program warsztatów oraz same roboty nie będą zbyt trudne dla uczniów szkół podstawowych. Nasze wątpliwości bardzo szybko zostały rozwiane. Uczniowie obsługiwali program intuicyjnie – z „dziecinną łatwością” :). Prezentowaliśmy roboty o różnym stopniu zaawansowania, a dzieci podczas warsztatów wymieniały się nimi oraz własnymi doświadczeniami.

IMG_3705-1024x683 | konkurs, Mat-Myszka, Nowości |

Zmagania z Jimu Robot 🙂

Byliśmy pod wrażeniem faktu, że nie było w sali ani jednego dziecka, które nie chciało bawić się robotem Jimu. Nie odnotowaliśmy żadnej dysproporcji między dziewczynkami oraz chłopcami. Często spotykamy się z pewnym stereotypem w myśleniu. Z całą pewnością może powiedzieć, że programowanie, nowe technologie to dziedziny w których świetnie sprawdzają się również kobiety. Podczas dwóch godzin trwania warsztatów obecni byli również nauczyciele, dyrektor oraz przedstawiciele innych placówek oświatowych. Panie dostrzegły w Jimu wielki potencjał, który idealnie wpisuje się w nową podstawę programową MEN. Aby zobaczyć zdjęcia z warsztatów w Szkole w Marcinkowicach zapraszamy serdecznie na nasz fanpage.